عضویت کتابخانه در سامانه حافظه ملی ایران

۲۷ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۸ کد : ۱۳۰۹۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۴
کتابخانه های دانشگاه تهران عضو سامانه حافظه ملی ایران شده است. مشخصه اصلی این سامانه، جستجوی یکپارچه در اطلاعات کتابشناختی . . .

کتابخانه های دانشگاه تهران عضو سامانه حافظه ملی ایران شده است. مشخصه اصلی این سامانه، جستجوی یکپارچه در اطلاعات کتابشناختی (فراداده) منابع کتابخانه های عضو است. کاربران محترم پس از جستجو در بانک اطلاعاتی مورد نظر، می توانند در ذیل هر یک از رکوردهای بازیابی شده، کتابخانه هایی را که منبع مورد نظر را در اختیار دارند، مشاهده نمایند. سامانه حافظه ملی ایرانیان، فهرستگانی از مجموعه کتابخانه های عضو است. بانک های اطلاعاتی موجود در این سامانه به شرح زیر است:
شبکه کتابخانه های کشور: شامل اطلاعات کتابشناختی کتاب های کتابخانه های عضو است و امکان جستجوی ساده و پیشرفته همراه با ایجاد محدودیت جستجو در فهرست یک یا چند کتابخانه برای کاربران فراهم کرده است.
شبکه مراکز اسناد: دارای اطلاعات کتابشناختی کتابخانه های عضو است و به صورت یکپارچه قابل جستجو است و برای دستیابی به منبع، کاربر را به سامانه کتابخانه مقصد هدایت می کند.
فهرستگان نسخ خطی: حاوی اطلاعات کتابشناختی نسخ خطی کتابخانه های عضو در چهار مجموعه نسخ خطی فارسی جهان، نسخه خطی جهان، نسخ خطی ایران و نسخ خطی عراق است و قابلیت جستجوی یکپارچه وجود دارد اما امکان دسترسی به اطلاعات کتابشناختی کتابخانه صاحب نسخه خطی وجود ندارد.
بانک نشریات ایران: در این بانک، نشریات ادواری کتابخانه های عضو قابل جستجو هستند. امکان مشاهده نام منبع و کتابخانه صاحب منبع وجود دارد.
دسترسی به این سامانه از آدرس https://hmi.nlai.ir امکان پذیر است.


( ۱ )